Pomaganie jest piękne!
www.wolontariatopiekunczy.pl
Pomaganie jest piękne!
www.wolontariatopiekunczy.pl

Finał II edycji projektu

29 listopada w siedzibie Fundacji Agory w Warszawie odbyło się spotkanie, podsumowujące II edycję projektu Lokalny Wolontariat Opiekuńczy. Przystąpiło do niej 15 osób z 13 ośrodków z różnych miejsc w Polsce. W wyniku ich działań do wolontariatu przyłączyło się 121 osób. Większość z nich jest w wieku 18-40 lat (68 osób), na drugim miejscu są osoby w wieku 41-60 lat (46 osób). Najmniej liczną grupę stanowią osoby powyżej 60 roku życia (25). Podczas spotkania koordynatorzy mieli okazję, by wspólnie przedyskutować różne aspekty związane z prowadzeniem i rozwijaniem wolontariatu. Mamy nadzieję, na kolejne takie spotkania, również w szerszym gronie koordynatorów z wszystkich edycji, ale również wolontariuszy i kierowników placówek, które zainwestowały w wolontariat...

Spotkanie koordynatorów lokalnego wolontariatu

Zapraszamy uczestników projektu Lokalny Wolontariat Opiekuńczy na spotkanie podsumowujące II jego edycję. Odbędzie się ono w czwartek 29 listopada w sali konferencyjnej w siedzibie Fundacji Agory w Warszawie, ul. Czerska 8/10 w godzinach 12.00 – 15.00.

Na spotkanie zapraszamy koordynatorów wolontariatu opiekuńczego oraz przedstawicieli kierownictwa ośrodków, które wzięły udział w projekcie i podjęły się zadania wsparcia osób niesamodzielnych i ich opiekunów rodzinnych w lokalnych społecznościach z pomocą wolontariuszy. Zapraszamy również osoby z placówek lub organizacji, które są zainteresowane udziałem w projekcie w przyszłości oraz koordynatorów z I edycji projektu. Chcemy, by spotkanie było okazją do podsumowań, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń. Do zobaczenia w Warszawie!

Wizyta studyjna w Radomsku

W piątek 14 września w gościnnym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (i Środowiskowym Domu Samopomocy) w Radomsku odbyło się spotkanie koordynatorów lokalnego wolontariatu opiekuńczego z I i II edycji projektu. Ta wizyta studyjna była okazją do poznania form działalności i organizacji wolontariatu w Radomsku, zarówno w domach podopiecznych, jak i placówce opiekuńczej. Była także okazją do podzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami koordynatorów, spostrzeżeniami, dobrymi praktykami i wiedzą. Dodała energii i inspiracji do dalszego działania. I o to właśnie chodziło! Dziękujemy Organizatorom za wspaniałe przyjęcie koordynatorów, Uczestnikom za otwartość i wzajemne wsparcie. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu. Tym razem w Warszawie. Szczegóły już wkrótce!

Lokalny Wolontariat Opiekuńczy

Niesienie pomocy osobom niesamodzielnym (ze względu na wiek lub chorobę) i ich opiekunom rodzinnym w ramach lokalnych sieci wsparcia jest jednym z najbardziej skutecznych jej sposobów. Może mieć ona charakter nieformalny (np. pomoc sąsiedzka) lub zorganizowany, formalny. Przykładem tego drugiego jest Lokalny Wolontariat Opiekuńczy, który powstaje w ramach ogólnopolskiego projektu, prowadzonego przez Fundację Agory i Fundację Hospicyjną z Gdańska. Opiera się na organizacji zespołów wolontariuszy przy ośrodkach pomocy społecznej, ochrony zdrowia, organizacjach pozarządowych i instytucjach wyznaniowych. Obejmuje szkolenia dla koordynatorów, przygotowujące do tworzenia wolontariatu z uwzględnieniem jego specyfiki, jaką jest wsparcie osób niesamodzielnych i ich rodzin, często sprawujących opiekę przez wiele lat. Koordynatorzy otrzymują niezbędne materiały oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne. W swoich instytucjach organizują szkolenia dla kandydatów do wolontariatu. Skuteczna i odpowiednia pomoc wymaga spełnienia określonych warunków i przyjęcia wobec niego odpowiedniej postawy. Szczególnie, gdy jest skierowana do osoby niesamodzielnej lub zmęczonej długoletnią opieką (więcej na ten temat).
Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o informację na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kolejna jego edycja rozpocznie się w lutym 2019 roku. Zapraszamy!               

            

Wizyta studyjna dla koordynatorów lokalnego wolontariatu

Drodzy Koordynatorzy,

w imieniu Fundacji Agory i Fundacji Hospicyjnej, organizatorów projektu „Lokalny Wolontariat Opiekuńczy” oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku – Gospodarza spotkania, serdecznie zapraszamy do udziału w wizycie studyjnej, która odbędzie się 14 września w Radomsku.

Celem wizyty jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk związanych z organizacją i rozwojem wolontariatu opiekuńczego w lokalnych społecznościach. Będzie ona miała szczególny charakter, ponieważ ma być spotkaniem uczestników I i II edycji projektu. Wizyta studyjna odbędzie się w piątek 14 września w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku, ul. Kościuszki 10 w godzinach 12.00 – 16.00. Udział w spotkaniu dla uczestników projektu jest bezpłatny. Prosimy o przysłanie potwierdzenia obecności do dnia 5 września na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do zobaczenia!